Właściwa motywacja w tradingu – TAK, chcę!

believe in yourself, all the stages of human condition to success

Pamiętasz ten dzień, kiedy w Twojej głowie pojawiła się myśl o tym, by inwestować na giełdzie? I powód, dla którego chciałaś to zrobić?  Od tego wszystko się zaczęło:)

Ludzie z różnych przyczyn decydują się na ulokowanie swoich środków finansowych i obrót nimi na giełdzie. Jedni mają nadzieję na rychły i znaczący dopływ dodatkowych pieniędzy, dla drugich giełda ma stać się szansą na realizację marzeń, czy ucieczkę od szarej rzeczywistości, jeszcze inni widzą w niej nadzieję na wyjście z finansowych tarapatów. Jedno jest pewne, dziś daje ona ogromne możliwości zarabiania pieniędzy niemalże z każdego zakątka świata, w którym jest dostęp do internetu. Nie jest to jednak łatwy kawałek chleba. Potrzeba dużo zaangażowania i wytrwałości, siły wewnętrznej i gotowości do nieustannego rozwoju, by odnieść sukces w tradingu. Dlatego silna motywacja i jasno określony cel są bardzo ważne. Motywacja ma znaczenie z kilku powodów:

  • Po pierwsze daje siłę do działania.
  • Po drugie pozwala poradzić sobie z wątpliwościami i pozostać przy obranej drodze.
  • Po trzecie rozwija umiejętność podnoszenia się po porażkach i ułatwia radzenie sobie z kolejnymi niepowodzeniami.

Decyzja o rezygnacji z aktywności, bądź kontynuacji działania zależy właśnie od motywacji. Specjaliści twierdzą, że najlepsza motywacja tradera ma charakter pozytywny i wewnętrzny. Co to oznacza? Nic więcej niż silne dążenie do osiągnięcia upragnionego rezultatu (bez poczucia presji czy lęku przed negatywnymi konsekwencjami) wypływające bezpośrednio z osoby, która podejmuje daną aktywność.

Aby odkryć jaka jest Twoja motywacja, spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie: „Po co to robię?”. Szukaj odpowiedzi tak długo, aż dojdziesz do możliwie najprostszego stwierdzenia. Niezależnie jednak od tego jaki rodzaj motywacji w sobie odkryjesz, warto żebyś rozwijała nieustannie pozytywną motywację wewnętrzną. Tylko ona pozwala odnosić sukcesy nie oglądając się na wyniki i koncentrować na procesie, który masz do wykonania. To ona odpowiada za robienie regularnych postępów i utrzymanie dyscypliny w obliczu trudności. To ona kształtuje odporność psychiczną tradera. Jest niezbędna w tej profesji. Oczywiste, że obok pozytywnej motywacji wewnętrznej, większość traderów ma również motywację zewnętrzną (chęć zarobienia pieniędzy, posiadanie upragnionych dóbr materialnych, czy zyskanie podziwu ze strony innych). To normalne jeśli też taką u siebie zidentyfikujesz. Jednak dbaj bardzo mocno o swoją motywację wewnętrzną. Będąc traderem potrzebujesz trwałej i stabilnej motywacji. Tylko ona da Ci siłę i pozwoli realizować plan na drodze do osiągnięcia wyznaczonych celów.  

Marta Sokołowska

Kazimierz Bukowski powiedział : "Gdyby kobieta przestała być zagadką, świat stałby się nudny...". Jestem kobietą niezaprzeczalnie :) z wykształcenia psychologiem, od niedawna pasjonatką tradingu, od zawsze zwolenniczką aktywnego stylu życia i spędzania czasu na łonie natury. Psychologia tradingu stanowi swoistą integrację dwóch obszarów mojego życia, szalenie istotną i intrygującą...

Leave a Comment