Psychologia – klucz do sukcesu w inwestycjach

Side profile portrait stressed sad young woman with laptop standing in corporate office. City urban business life style stress

Przez wiele osób giełda postrzegana jest jako idealne miejsce do szybkiego i łatwego zarabiania pieniędzy. Okazuje się jednak, że regularne zyski giełdowe notują tylko nieliczni – według różnych badań zaledwie 5-12% traderów systematycznie zarabia na rynku Forex.

Jaki jest klucz do sukcesu? Czy znaczenie ma wielkość kapitału? Wykształcenie? A może talent lub szczęście?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, a za pomyślny obrót sytuacji odpowiada wiele czynników. Specjaliści twierdzą, że zaawansowane wyliczenia i obserwacje wykresów oraz perfekcyjnie opanowane analiza techniczna i fundamentalna są niewystarczające. Mówi się, że to tylko 20% sukcesu. Pozostałe 80% przypada na psychikę. Bardzo dużo zależy od przekonań jakim hołdujemy, naszych cech osobowości oraz emocji występujących w czasie obserwacji rynku i zawierania transakcji. Jedynym czynnikiem, który możemy wtedy kontrolować jesteśmy my sami. Im lepiej siebie znamy, tym bardziej jesteśmy świadomi tego, co nami kieruje i możemy podejmować nieprzypadkowe decyzje, zarówno w życiu codziennym, jak i w tradingu.

Sprawa nie jest jednak tak prosta jakby się wydawało. Okazuje się bowiem, że wiele osób, które całkiem dobrze radzi sobie z wypełnianiem powszednich obowiązków, nie odnosi sukcesów inwestując na giełdzie. Z jakiego powodu?

Otóż trading i życie codzienne to dwa różne światy. Rynek nie ma początku ani końca, jak to jest w przypadku większości znanych nam sytuacji. Nie jest wrażliwy na nasze pragnienia, czy chęci ani na nasze starania. Nie poddaje się również naszym wpływom, czy próbom perswazji. Rynek ma zawsze rację. W tradingu nie ma też ograniczeń typowych dla życia codziennego: otwieramy i zamykamy pozycje gdzie chcemy i kiedy chcemy, zależnie od stanu naszego konta, ustawiamy Take Profit albo Stop Loss jeśli uznamy to za stosowne. Możemy dużo zarobić, ale i dużo stracić. Wszystko zmienia się błyskawicznie. Powoduje to, że zwykłe emocje i pragnienia ujawniają się w trakcie tradingu o wiele mocniej, a czas na dokonanie wyboru o kierunku dalszego postępowania skraca się do ułamków sekundy. Typowo ludzkie uczucia złości, strachu, euforii i nadziei w świecie handlu giełdowego często decydują o ‚być albo nie być’ na rynku. Stąd np. gdy handlujemy na rachunku demonstracyjnym albo nie mamy otwartej pozycji, świetnie przewidujemy ruchy rynku, lecz kiedy zaczynamy inwestować w realu, wszystko działa przeciwko nam. Nasze emocje i przekonania – najczęściej te nieuświadomione – powodują często, że zbyt szybko zamykamy pozycję, która mogłaby wygenerować dużo większe zyski albo nie potrafimy zamknąć stratnej pozycji w odpowiednim czasie. Im mniejsza jest nasza samoświadomość i słabiej wypracowane zasady postępowania, tym skutki działań na rynku bardziej nieprzewidywalne i zazwyczaj destrukcyjne. Decyzje inwestycyjne zależą w dużej mierze od naszej psychiki, stąd jej znajomość stanowi klucz do sukcesu w tradingu. Oczywiście konieczna jest jeszcze wiedza i właściwa motywacja, ale o tym w kolejnym wpisie.

Marta Sokołowska

Kazimierz Bukowski powiedział : "Gdyby kobieta przestała być zagadką, świat stałby się nudny...". Jestem kobietą niezaprzeczalnie :) z wykształcenia psychologiem, od niedawna pasjonatką tradingu, od zawsze zwolenniczką aktywnego stylu życia i spędzania czasu na łonie natury. Psychologia tradingu stanowi swoistą integrację dwóch obszarów mojego życia, szalenie istotną i intrygującą...

Leave a Comment