Ostatni tydzień należał do euro

Moje inwestycje w ostatnim tygodniu zdominowane zostały przez euro. Ogromną rolę odegrały korelacje, bez których nie potrafię się już obejść w codziennym tradingu. Wielokrotnie wspominałam jak ważną rolę, w mojej ocenie, odgrywa obserwacja walorów powiązanych z instrumentem, na którym handlujemy. Mam jednak wrażenie, że wiele traderek i traderów wciąż nie docenia jej wagi. A to błąd, ponieważ pozbawiają się ogromnej siły na rynku!

W codziennym handlu rolę korelacji rozpatrywać można na dwa sposoby, o tym jednak napiszę więcej w artykule, który poświęcony będzie temu zjawisku i który wkrótce pojawi się na blogu. Natomiast w dzisiejszym krótkim wpisie chcę jedynie podkreślić wagę korelacji oraz ogromną pomoc, jaką niesie ona podczas podejmowania decyzji na rynku. Mogę śmiało powiedzieć, że dla wszystkich transakcji otwartych w ostatnim tygodniu stanowiła ona fundamentalny element i moment decyzyjny.

W mojej palecie transakcyjnej znalazł się tym razem EURUSD oraz EURJPY. Część transakcji zawarta została w piątek, po godzinie 16:00, już po publikacji najważniejszych danych w miesiącu (poza publikacją stóp procentowych) – NFP (ktoś handlował podczas publikacji o 14:30? Jak poszło?). Każdy, kto prześledzi sobie te wejścia oraz zachowanie ceny, zwróci pewnie uwagę na jeden istotny element, który nieustannie powtarza się w moim tradingu. Rynek znowu wykonał znacznie szerszy ruch niż zasięg, który zaksięgowałam. Odpowiadając więc na pytanie, które kilka razy miałam przyjemność usłyszeć: czy nie denerwuje mnie, gdy zamykam pozycję, a cena leci dalej w moim kierunku? – Nie! Założeniem mojego handlu jest minimalizacja ryzyka i zachowanie wysokiej skuteczności wejść. Wyznaję zasadę, że lepiej wziąć mniej, ale pewniej. Oczywiście nigdy nie należy ograniczać możliwości zarobku, transakcje jednak zamykam w sytuacji, gdy zgodnie z moją strategią, pojawiają się sygnały przeciwne do zajętej pozycji.

stat

Swoją drogą, kto słyszał o pojęciu Clayton’owskiej korekty 121? Przyznam, że nie szukałam tego typu struktury na rynku do tej pory, jednak zainspirował mnie wpis znanego pewnie wszystkim Pawła Śliwy, który w ciekawy i zwięzły sposób przedstawił to zjawisko na forum (dla zainteresowanych artykuł dostępny jest tutaj). Chętnie posłucham o statystykach tej geometrii, jeżeli ktoś chciałby się podzielić swoimi doświadczeniami. Trader nigdy nie przestaje się uczyć!

A tak z innej beczki – mamy tu fanów astronomii? Już za kilka godzin będzie miało miejsce jedno z najpiękniejszych zjawisk – całkowite zaćmienie Słońca. Oczywiście nie zobaczymy go w Polsce, jednak w internecie można znaleźć relacje live z tego wydarzenia. Jeżeli komuś będzie się nudziło podczas sesji azjatyckiej zachęcam do oglądania streamingu na żywo z Indonezji (tutaj) lub poprzez stronę NASA (tutaj) 🙂


Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.

KobietaNaForex

Leave a Comment